Kommenteeri

Hea moderaator on  sõbralik, kannatlik ning paindlik

Inimesed on ikka armastanud aeg-ajalt kokku tulla, et parasjagu olulised ja põletavad teemad läbi rääkida. Turuplatsidel lärmamisest või salongides, kohvikutes mõtete vahetamisest on tänaseks päevaks välja kasvanud hulganisti konverentsiformaate, ümarlaudasid, seminare, foorume ja mõttekodasid. 
Kuigi avalik arutelu on järjest suuremal määral ka internetiavarustesse kolimas, ei kao inimlik soov füüsilises keskkonnas teiste inimestega mõtteid vahetada kuhugi. Mõnikord on tore lihtsalt arutada, aga tihti oleks tarvis ka tulemusele jõuda. Või on arutlejaid nii palju, et kui nad kõik korraga arutama hakkavad, ei saa enam keegi aru, kes mida öelda tahab. Siin tulebki mängu moderaator.

Hea moderaator on keegi, kes aitab teil planeeritud ürituse kujundada just selliseks, nagu teie soovite. 

Juhul, kui tahate teravat poliitdebatti, aitab moderaator luua sisulisi vastuolusid ka siis, kui panelistid on vanad sõbrad ning viimased kümme aastat sarnastes debattides kohtunud, mistõttu mõtted ei kõla enam kõige värskemalt. Juhul, kui tahate arutada mõnd keerulist teemat ilma tuliseks minemata, aitab hea moderaator õigel hetkel emotsioone vähemaks võtta, et üksteise sildistamise või teravuste vahetamise asemel ikka teemast endast räägitaks.

Hea moderaator hoolitseb publiku eest – kontrollib, et kõik oleksid kuulde- ja nägemisraadiuses ning annab delikaatselt märku akna avamiseks, kui viimane hapnik ruumist lahkunud on. Loomulikult kaasab ta publikut ka sisuliselt, kasutades ürituse formaadiga sobivaid meetodeid. Kui küsijaks publiku seast osutub külahull, kelle küsimus algab sissejuhatusega möödunud aegadest, kus poliitikud veel ausamad, muru rohelisem ja taevas sinisem oli, ei pelga hea moderaator teda viisakalt katkestada.

Hea moderaator on teemaga kursis, kuid samal ajal neutraalne. Ta ei tööta teie ettevõttes ega karda ülemusele vajadusel teravaid küsimusi esitada. Tal on hea ajataju ja ta ei lase kahetunnisel üritusel venida kolmetunniseks. Olulistele teemadele pühendab ta rohkem aega, teemablokke seostab ta loogiliselt ning üleminekud teemade vahel on sujuvad.

Hea moderaator on sõbralik, kannatlik ja avatud meelega, kelle kaheks suuremaks abimeheks on empaatiavõime ning paindlikkus käsikäes kiire reageerimisoskusega. 

Üritusi on väga erinevaid, kuid moderaatori valimine on ükskõik millise ürituse juures oluline. Kogu eeltöö suurepäraste esinejate leidmise, tasemel kohvipauside tellimise ning toreda konverentsisaali broneerimise näol võib raisku minna, kui olete ürituse sisulist kulgemist juhtima valinud vale inimese. Osav moderaator aga, vastupidi, võib üritusele väga palju juurde anda ning aitab teil soovitud tulemuseni jõuda - on selleks siis lihtsalt pingevaba arutelu ja meeldiv õhtu; mõni dokument-deklaratsioon, ühine seisukoht või midagi muud.

Autor: Marleen Pedjasaar

Lisa kommentaar

Email again: